Общината в Кюстендил ще дава стипендии за бъдещи лекари и медицински специалисти. Единственото условие е да останат да работят в града след дипломирането си. Целта на управата е да се справи с недостига на персонал и да задържи младите хора в града.

Инициативата е на кмета на Кюстендил и общинския съвет. 

„Още в предизборната кампания бях поел ангажимент, че ще осигуря стипендии на медицински специалисти и на лекари, за да могат да се върнат и да работят в Кюстендил, но при ясен ангажимент. Ще се опитаме да подсигурим и жилища. Направих ревизия на общинските жилища и към момента имаме освободени 13. При встъпването ми имахме само 5, тоест вече имаме 18 жилища. Част от тях ще бъдат предоставени на медици с цел да ги мотивираме да дойдат и да останат да работят тук“, каза кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.

Стипендиите са в размер на 400 лв. месечно. Парите са предвидени в бюджета на общината, изготвя се и правилник, който ще бъде съгласуван, допълни Атанасов. Не е задължително стипендиантите да бъдат от Кюстендил. Важно е те да бъдат млади студенти, а условието е след следването си пет години да работят за болницата или общианта в града.

„Няма да слагаме условия, искаме да привлечем възможно повече млади специалисти в своята област да дойдат и да работят в Кюстендил и да имат ясен ангажимент. Ще дадем и опция освен да имат договор с болницата, да сключат петгодишен договор с общината и да работят или на кабинет, или в яслена група, или в някоя от социалните ни услуги. Това ще гарантира, че тези хора ще останат тук, ще се развиват и ще създадат своите семейства тук “, посочи кметът на Кюстендил.

Снимка: iStock

От близо 20 години болницата в Кюстендил дава стипендии за медицински сестри и лекари през цялото им обучение в размер на 370 лв. месечно. Голямата част от тях се връщат и работят тук, създават семейства. Има редки случаи, когато се женят и отиват да живеят в друг град“, каза директорът на лечебното заведение д-р Александър Величков.

 

От болницата прегръщат новата инициатива на общината.

„Болницата е изключително затруднена по отношение на кадрите. Удовлетворени сме много от идеята на кмета и общинския съвет, които показват съпричастност към здравеопазването и специално към болницата. Така хората, които биха получили стипендия и от болницата, и от общината на практика ще получават чиста сума почти равна на една минимална работна заплата“, каза д-р Александър Величков.

Снимка: iStock

Към предложението вече има интерес.

„През социалните мрежи се свързаха с мен млади хора. Ще направим и корекция в правилника – ще отпадне изискването за постоянен адрес на територията на Кюстендил. Ще отпаднат и други текстове, за да може повече хора да кандидатстват и да бъдат одобрени. Направлението ще продължава и лаборанти, и медицински сестри, и акушери и лекари“, обясни кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.