От страна на ЦИК процедурата за машините е стартирана, очаква се изпълнителят на поръчката и Министерството на електронното управление да спазят своите ангажименти. Това обяви зам.-председателят на ЦИК Росица Матева в студиото на „Тази сутрин“ по bTV.

Снимка: bTV

Матева обясни, че сроковете, заложени в Изборния кодекс са в работни дни, а предстоящите празнични дни ги правят невъзможни за изпълнение. 

Не може да се спази срока от 20 работни дни за трите институции, който е единственият в работни дни в Изборния кодекс. Сега предстоят много празнични почивни дни и ако трите институции не работят в тези дни, трудно ще се спази срокът“, предупреди зам.-председателят на ЦИК.

„Аз пак ще каже – трудно е да се спазят всички срокове в Изборния кодекс, тъй като ние обявихме обществена поръчка за изборите за Европейски парламент на 15 март. Прекратихме я заради изборите 2 в 1. В деня на излизане на указа обявихме новата обществена поръчка. Има срокове, които са по Закона за обществените поръчки, които не могат да бъдат намалени“, уточни Росица Матева.

Решението на ЦИК да бъде отменено машинното гласуване и на втория тур на местните избори беше оспорвано пред Върховния административен съд, който го обяви за незаконосъобразно. Причината за отмяната на машинното гласуване на първи тур беше, че за удостоверяването на машините стоеше подписа на зам.-министър на електронното управление, а не на министъра, който няма право да делегира правомощия за удостоверяване. За втория тур процедурата по удостоверяване беше спазена и в секциите имаше машини.

В сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК) вече е публикуван броят на българите, които имат право на глас на предсрочните избори за Народно събрание и за Европейски парламент, обяви Матева.

Снимка: Редакторски екип

Справка в сайта на комисията показва, че право на глас за националния парламент имат 6 639 449 души, а за Европарламента – 6 157 220 души.

При последното преброяване на населението на България през 2021 г. от Националния статистически институт (НСИ) установиха, че населението на България е малко над 6,5 млн. души, заедно с децата до 18 г., които нямат право на глас.

„Данните на Националната статистика обхващат българите на територията на страната към момента на преброяването, а избирателните списъци включват всички българи, независимо къде живеят – в страната, и извън страната“, обясни Матева.

Разликата в списъците за Европейски парламент е, че избирателите трябва да отговорят на принципите за уседналост, уточни тя.  

До момента общо 23 партии и 11 коалиции се подали документи за вота 2 в 1 на 9 юни. Срокът за подаване на документи за участие изтече на 24 април в 17 ч.

Снимка: Ладислав Цветков

Регистрация може да бъде отказана, в случай че партиите и коалициите не са представили минимум 2500 валидни подписа на български граждани.

„5 партии и 3 коалиции са регистрирани при условията на неприключила проверка, тъй като в ГРАО продължава и тази нощ проверката. Очакваме днес протоколите от резултатите от тази проверка и ще стане ясно дали някои от регистрациите ще бъде заличена“, обяви Матева.

Снимка: Ладислав Цветков

Тя уточни, че 1 партия и 1 коалиция са подали документи за участие само в изборите за Народно събрание. Всички останали са заявили участие в двата вида избори. Листите с кандидати трябва да бъдат регистрирани до 7 май.

Може един кандидат да е кандидат и за депутат в ЕП и за националния парламент, ако бъде избран и на двете места – трябва да посочи кое предпочита.

„ЦИК прави всичко възможно да организира честни избори. Това зависи и от политическите субекти, които ще участват в надпреварата, от всеки български гражданин, който ще гласува и от останалите органи на изпълнителната власт, които са ангажирани с този процес“, коментира още Росица Матева.