„Беше поискан разговор с нас от Ваня Григорова, ние не сме инициирали участието на Ваня Григорова в изборите, тя пожела да разговаря с нас. Проведохме разговори два по два часа и половина. Нашите разбирания не бяха приети, бяха ни предложени условия, които за нас са неприемливи.“

Това каза председателят на коалиционния съвет на „Левицата“ в „Тази сутрин“. 

„Има три основни пункта, по които не се разбрахме – желанието на Ваня Григорова да взима еднолични решения по отношение на политиката, приоритетите и кадровото обезпечаване на представителството на „Левицата“ в изборите“, обясни Паскалев.

По думите му „Левицата“ не е инициирала разговори с Ваня Григорова за участие в парламентарните избори поради това, че процесът за избор на кмет в столицата не е приключил.

Снимка: Ладислав Цветков

„Предстои ни все още завършване на това съдебно производство. Когато имате съдебно производство и вие сте го инициирали, трябва да изчакате неговия край. Тя каза, че Столична община ѝ била тясна като място да се реализира политика или чрез инструментите, които разполага Общинският съвет, не може да постигне тези цели, които си формулирала“, каза Паскалев. 

По думите му процесът на обединение на „Левицата“ е в бъдеще и за съжаление – не сега.

„Мая Манолова винаги е била в „Левицата“, в навечерието на предстоящите избори тя предпочете да проведе самостоятелни разговори с други субекти, създадоха коалиция и в нея участват два политически субекта, които бяха поканени на разговорите с нас. Запазил съм добри отношения и с Мая Манолова, и с Ваня Григорова, никога не сме стигали до ситуация да си казваме тежки думи. Но винаги съм твърдял, че в политиката, докато не се научим да говорим истината, нищо добро не ни чака“, каза председателят на коалиционния съвет на „Левицата“ Костадин Паскалев.

Снимка: Ладислав Цветков

Според Паскалев истината се постига чрез диалог и равнопоставеност. 

„Бил съм представител на БСП на пет избора, и петте съм спечелил – два парламентарни, три кметски. Никога след 2011 г. не съм желал да участвам като представител на БСП, в който и да е изборен процес. Три пъти са ми предлагали да бъда кандидат за президент, четири пъти – за народен представител, два пъти – да бъда министър. Смятам, че всеки човек постига своя апогей и следва зенит. Много моля колегите от БСП да забравят за неудовлетворени претенции. Става въпрос за друго – ние говорим за равнопоставени субекти. Ръководството на БСП разглежда БСП като партията майчица, която трябва да кътка около себе си своите пилета и да им показва пътя в живота“, допълни той.

Костадин Паскалев коментира и номинацията на Елена Йончева за евродепутат от ДПС-Благоевград.

„Това, което се случва в ДПС не е волята на избирателите, а волята на Делян Пеевски. Големият проблем на ДПС е един от лидерите му – Делян Пеевски. Това е човекът, който специално за Благоевград има изключително негативен принос – закритият „Булгартабак“, унищоженото цигарено производство, 3500 души на улицата. Какъв е неговият знак си е негова работа. Какво е решението на Елена Йончева – неморално. Ако Делян Пеевски е борецът за свобода на медиите и срещу корупцията – да ни е честито на всички“, коментира Костадин Паскалев.