„Продължаваме промяната-Демократична България“ върнаха празен мандат на президента Румен Радев. 

Снимка: Ладислав Цветков

„Връщам мандата неизпълнен, тъй като в настоящото Народно събрание вече няма подкрепа нито за управленската програма, която приехме заедно с ГЕРБ-СДС преди 10 месеца, нито за реформите, които бяха в основата на сформирането на това управление. Можем да кажем, че коалицията ГЕРБ-ДПС всъщност иска избори и това е резултатът от тяхното желание“, каза акад. Николай Денков.

Снимка: Ладислав Цветков

"Няма да участваме в преговори за трети мандат", категоричен бе съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

„За огромно съжаление първият мандат беше провален, защото колегите от ГЕРБ-СДС не си спазиха своята уговорка. Преди 9 месеца казаха, че ще има управление за 18 месеца с ротация на премиерите. Те се отметнаха от тази уговорка. Във втория мандат предлагаме акад. Денков отново с ясното съзнание обаче, че за съжаление ние дадохме втора възможност от ГЕРБ-СДС да поправят грешката си и да не отиваме в поредица от избори. Но въпреки жеста и във втория мандат, ГЕРБ-СДС не го оцениха, отказаха и в този момент формално връчвам папката както е по Конституция с ясното съзнание, че тя ще бъде върната“, каза Петков.

По думите на акад. Денков преговорният процес с ГЕРБ-СДС е бил проформа и с ясното съзнание, че страната ще бъде изпратена на избори. 

Снимка: Ладислав Цветков

„Има достатъчно индикации в това отношение – внесеният състав на Министерски съвет, без да е съгласуван с нас в първия мандат, едностранно подписаното споразумение по текст, който не беше съгласуван с нас. Четири пъти другият преговорен екип ставаше и напускаше залата, без да е ясно какво се случва. Бих искал да подчертая, че оттук нататък българските граждани отново ще трябва да решат как да продължим. Единият вариант е да се върнем назад, където рекетът беше нормална практика и всички трябваше да се примиряват и подчиняват, а постната пица беше основният начин да обсъждаме доходите на българите, или ще продължим с европейския път на развитие на България, в който доходите се увеличават, а бизнесът и хората могат да разчитат на защита и подкрепа от държавата“, каза Денков.

Кирил Петков призова президента изборите да бъдат 2 в 1 с европейските. 

„Ще направя всичко възможно процесът по избор на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза, но вие направихте всичко възможно правомощията на президентската институция да бъдат силно ограничени не само по отношение на избора, състава и контрола на служебния кабинет, но и върху определянето на времевите параметри за процеса на определяне на следващите избори. Много скоро ще разберете защо, когато поканя след няма и 10 дни всички вас, политическите партии, на консултации, за да се вземе крайно решение. Вие направихте всичко възможно тази институция да не може да владее процесите както досега“, каза държавният глава Румен Радев.

Снимка: Ладислав Цветков

По думите на президента кризата вече чука на вратата и ще се разгърне в следващите седмици и месеци.

„Тесният кръг от възможности за избор на служебен министър-председател се стесниха още повече днес с оставката на заместник-омбудсмана, а тя беше единствената фигура, която не е и косвено, и директно близка с никоя политическа партия и е единствена в списъка, за която със сигурност можем да твърдим, че няма несъвместимост. Как така изведнъж г-жа Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката? Когато този факт беше обявен в парламента, истински се учудих, че вие останахте безмълвни и не реагирахте. Защо, как, с какви мотиви, имало ли е натиск? Ако за вас това са нормални неща, то тогава не се изненадвайте впоследствие, че рязко нараства възможността да получите политически служебен кабинет, който най-вероятно няма да бъде във ваша полза“, допълни Радев.

Пред bTV Елена Чернева-Маркова, дългогодишен адвокат и правозащитник, обясни решението си:

„Подадох оставка, защото не одобрявам всяка една длъжност, която допуска политически ангажимент“, каза тя.

До връщането на празен мандат от страна на ПП-ДБ се стигна, след като вчера първият мандат за съставяне на правителство завърши с неуспех. Мария Габриел се отказа да стане премиер за вторите 9 месеца от ротацията.

От ПП-ДБ обявиха първоначално, че ще се опитат да съставят кабинет с втория мандат и предложиха на ГЕРБ да излъчи премиер. От партията на Бойко Борисов обаче отказаха да участват.

Днес от ефира на „Тази сутрин“ по bTV съпредседателят на ПП Кирил Петков каза, че с чиста съвест партията ще върне празен втория проучвателен мандат. 

След като ПП-ДБ върнаха празна папката за съставяне на правителство, държавният глава трябва да връчи третия мандат на една от останалите четири партии – ДПС, „Възраждане“, БСП или ИТН.